Pomysł na budowę e-bika zrodził się już w 2011r. Założenia były następujące: silnik 250W, napięcie 48V tak aby podnieść moc do 500W, silnik w kole z przodu, akumulatory żelowe, pojemność taka żeby przejechać ok 150 km. I tak na pomyśle i rozeznaniu w podzespołach projekt zwolnił. Na początku roku 2015 wróciłem do tematu. Jak się okazało nastąpiły ogromne zmiany na rynku, dostępna już była cała gama silników, akumulatorów, układów do zarządzania baterią itp. To co powstało znacznie różni się od początkowych założeń. Rower z osprzętem z wysokiej półki oraz przeróbka na elektryczny oparta na TYM temacie. Projekt kosztował dużo czasu, pieniędzy i zdrowia ale było WARTO!!!

 

 

Poniżej w tabelkach zestawienie części i krótka specyfikacja.

 

Rama i sterowanie

Rama

Bergamont Platoon 8.0

Stery

Syntace Duraflite

Sztyca

Tattoo pro

Kierownica

Ritchey comp 720mm

Mostek

SYNTACE - Force MTB F148

Koło przód

Obręcz przód

DT Swiss X-445 32 szptychy

Piasta przód

Shimano XT

Szprychy przód

1,5mm

Opona przód

Schwalbe Smart Sam Plus 26''x2,35''

Tarcza przód

185mm schimano XT

Zacisk przód

Hydrauliczny shimano XT

Amortyzator przód

Fox O/B RL 32mm F1000 2010r.

Koło tył

Obręcz tył

Mach1 Mad Disc 36 szprych 26''

Piasta tył

Nine Continents 10x6 wersja na kasetę

Szprychy tył

2mm

Opona tył

Schwalbe Nobby Nic 26''x2.25''

Tarcza tył

Shimano SLX 180mm

Zacisk tył

Avid Elixir R Carbon

Amortyzator tył

Brak :(

Osprzęt

Kaseta

SRAM PG-980 – 11-32 9-rzędowa

Korba

SHIMANO Deore XT - 44/32/22

Przerzutka tył, przód

Shimano XT

Manetka tył, przód

ShimanoXT        

Pedały

Maszynowe Dart Moor Platformy

Chwyty

Vincere zacisk na imbus

Błotniki

SKS Dashboard oraz X-Blade

Siodełko

Selle Royale Look In Moderate                                    

 

 Elektryka/elektronika

Akumulatory

Turingy 4s 10Ah LiPo

Konfiguracja baterii

16s2p

BMS

60A 16s

Sterownik silnika

Sterownik barmal 40A z forum arbiter

Silnik

Nine continents 10x6

Manetka

Chińska 1 bistabilny + wskażnik stanu aku.

Przyciski

Chińskie 1 monostabilny 1 bistabilny

Ładowarka

8A LiPo/LiIon

Skrzynka

Z żywicy Epidian i maty szklanej

 

 Specyfikacja

Waga

Równe 30kg                                                                              

Wysokość do końca mostka

102 cm

Długość

175 cm

Szerokość

74cm

Prędkość maksymalna

Jałowo 70km/h

 

E-bike jak napisałem wcześniej zbudowany na podstawie rozwiązań znalezionych na stronie ebike.nexun.pl oraz forum.arbiter.pl. Skrzynka na elektronikę wyrzeźbiona wstępnie w styrodurze, dwa elementy pokrywa i część główna. Obie częściy pokryte szpachlą, a następnie pomalowane alkoholem polipropylenowym w celu łatwiejszego oddzielenia od formy. Następnie pokryte matą szklaną nasączoną w żywicy Epidian, 3 warstwy. Na końcu wyszlifowana i wyrównana szpachlą samochodową. Planowałem oddać całość do pokrycia szpachlą natryskową i lakierowania, ale skrzynka wyszła trochę nierówno, uznałem ją za prototyp i pomalowałem zwykłym sprejem czerwony metalik.

 

 

Silnikiem BLDC steruje kontroler FOC od użytkownika barmal z forum.arbiter.pl. Został przymocowany do skrzynki przez radiator widoczny poniżej. Skrzynka z żywicy jest bardzo dobrym izolatorem a wewnątrz może zrobić się naprawdę ciepło, dlatego zdecydowałem się na takie rozwiązanie. Radiator przymocowany jest przez 6 nagwintowanych trzpieni M5. Dookoła radiatora od wewnętrznej części znajduje się miejsce na uszczelkę. Do 4 padów z nagwintowanymi otworami M5 przymocowana jest obudowa od sterownika FOC.

 

 

Poniżej widoczna jest zewnętrzna strona radiatora oddającego ciepło ze skrzynki. Radiator jest bez żeberek, dlatego że do tego miejsca sięga kolano i nie chciałem aby odstawał za mocno i ocierał o wewnętrzną stronę nogi.

 

 

Rozmieszczenie elementów w skrzynce jest takie jak na obrazku poniżej. Akumulatory mają oddzielną przegrodę wykonaną z blachy aluminiowej o grubości 1,5mm. Nad kontrolerem FOC przymocowany jest BMS pod pakietem LiPo znajduje się inwerter na 12V. W górnej lewej części jest jeszcze stacyjka (niewidoczna na zdjęciu).

 

 

Poniżej rozrysowany jest schemat połączeń w skrzynce z żywicy. Pakiet baterii podłączony jest do układu BMS zarządzającego pracą akumulatorów oraz wyrównującego poziomy napięć w poszczególnych celach. Układ ten rozłącza masę, aby przełączyć akumulatory w tryb ładowania lub rozładowywania. Na plusie baterii zamontowany jest wyłącznik instalacyjny na prąd stały 40A. Napięcie dodatnie do kontrolera FOC jest rozłączone przez dwa równoległe styki NO przekaźników samochodowych. Styki te załącza się poprzez stacyjkę, która uruchamia inwerter 12V i podaje to napięcie na cewki przekaźników. Z silnika wychodzi dwanaście przewodów: trzy fazowe, pięć na czujniki Halla, dwa od bezpiecznika termicznego i ostatnie dwa od czujnika temperatury na termistorze NTC. Kontroler FOC posiada cztery wejścia, jedno na manetkę oraz trzy na przyciski EN, BR i DIR. DIR to zmiana kierunku obrotów, BR natomiast służy do wyłączania tempomatu lub/i do załączania hamulca regeneracyjnego. Wejście EN (enable) to sygnał informujący, czy można uruchomić sterownik silnika. U mnie połączony jest do przycisku na manetce oraz szeregowo z bezpiecznikiem termicznym i stykiem NO stacyjki. Aby sterownik zasilił silnik muszą być spełnione warunki: silnik nie może być przegrzany, stacyjka musi być załączona, przycisk na manetce musi być wciśnięty.

 

 

Najdroższą częścią roweru są akumulatory. Co kilka lat niestety trzeba będzie je wymienić, a to znowu zakuje w portfel. Niestety jak się dowiedziałem później kupiłem jedne z gorszych, słyszałem dużo negatywnych opinii na ich temat. Ale jak to się mówi pożyjemy, zobaczymy. Poniżej obrazek z pierwszych testów ładowania i rozładowywania pakietu 16s2p.

 

 

Okazało się że uchwyty w ramie rowerowej nie są w stanie wytrzymać momentu obrotowego i oś silnika wysuwa się z nich. Po pierwszej jeździe testowej silnik wypadł z ramion. Na szczęście nic poważnego się nie stało. Pourywały się przewody sygnałowe oraz spalił czujnik Halla w silniku. Po kilku tygodniach usterki zostały naprawione.

 

 

Została jeszcze kwestia dorobienia uchwytów utrzymujących oś w miejscu. Projekt wykonany w formacie DXF i wyfrezowany na frezarce CNC. Pierwszy uchwyt udało się przymocować na śruby M6 do mocowania zacisku na tarczę, natomiast drugi zaczepiony został o ramę na metalowe opaski.

 

 

Tutaj zdjęcie E-bika jeszcze na starej obręczy i bez ramion trzymających oś. Niestety obręcz nie wytrzymywała obciążenia i szprychy były za cienkie. Zmieniona na Mach1 Mad, szprychy 2mm.

 

 

Wady i rzeczy do zmiany:

  1. Siodełko to straszna deska, po przejechaniu 110km zrobiły się odciski nie powiem gdzie.
  2. Pedały koniecznie zmienić na platformowe.
  3. Brak amortyzacji z tyłu boli. Dosłownie.
  4. Brak osłony na korbę też trochę irytuje.
  5. No i największy minus to hamulec z tyłu. Tarcza jest chyba za duża, zacisku ciągle ociera o tarczę, przy hamowaniu słychać głośny pisk. Planuję zmienić tarczę na 185mm o ile zmieści się zacisk przy silniku.
  6. A i jeszcze ten ochydny błotnik z tyłu oraz badziewne lusterko.

I na koniec jeszcze jedno zdjęcie.

 

 

No i filmik z jazdy: