Napęd posuwowy, jest niezbędnym napędem do poprawnej pracy każdej obrabiarki, nie tylko sterowanej numerycznie. Jego zadaniem jest wprawianie w ruch (najczęściej liniowy) przedmiotu obrabianego względem obracającego się narzędzia – w przypadku frezarki lub poruszanie narzędziem względem obracającego się przedmiotu – w przypadku tokarki.

W tym artykule postaram się przedstawić podstawowe obliczenia oraz uwagi dotyczące napędu śrubowego trapezowego.

Frezarka, ploter wycinający, tokarka, wiertarka stołowa… To tylko część z urządzeń, które można spotkać w dobrze zaopatrzonym warsztacie. Łączy je jednak jedna, wspólna cecha, muszą posiadać stabilną i wytrzymałą ramę, czyli konstrukcję, do której przytwierdzone są wszystkie moduły obrabiarki. Do tego dochodzą różne podzespoły oraz napędy. Dopiero wtedy możemy mówić o funkcjonalnej maszynie.

W tym krótkim artykule postaram się opisać moje spostrzeżenia, uwagi, ciekawostki oraz rozwiązania związane z mechaniczną częścią plotera frezującego.

Bardzo często pracując przy frezarce zachodzi potrzeba ręcznego ustawienia osi, do tego z różnych strom maszyny. Chodzenie dookoła z ogromną klawiaturą jest niewygodne, a sterowanie w powietrzu odpada. Można zrobić od zera własny kontroler oparty np. o sterownik klawiatury. Takie były nasze pierwsze koncepcje dopóki nie trafiliśmy na sterownik QjoyPad dla padów do gier komputerowych. Pod ręką mieliśmy joystick od PS3, który okazał się kompatybilny ze sterownikiem, więc zabraliśmy się do działania. Najnowszy LinuxCNC oparty jest na Debianie i na nim opisany będzie przykład instalacji i użytkowania urządzenia. Urządzenie powinno działać bez problemu na innych dystrybucjach linuxa. Instalacja jest bardzo prosta, wystarczy tylko wklepać do terminala kolejne komendy i klikać enter. Informacje dotyczące instalacji znajdziemy tutaj. http://ubuntnt.blogspot.com/2011/07/how-to-setup-sixaxis-controller-with.html Na stronie http://qjoypad.sourceforge.net/ jest do pobrania paczka z najnowszym oprogramowaniem, opisane są wszystkie wymagania oraz informacje o obsługiwanych padach.

W artykule tym przedstawimy opis kompletnego sterownika do frezarki numerycznej do obróbki drewna, tworzyw sztucznych oraz metali miękkich. W naszym zastosowaniu steruje on frezarką 3-osiową jednak istnieje możliwość bezproblemowej rozbudowy o dodatkową oś. Sterowanie silnikami krokowymi realizują układy Allegro A4989. Całą elektroniką zarządza oprogramowanie LinuxCNC na systemie Debian. Przedstawione w artykule moduły to prototypy i są ciągle modyfikowane.{jcomments on}